صفحه اول

پايداري بر حق هسته اي نتيجه داد

 قاسم روان‌بخش

يکي از اصولي که خداوند در قرآن، پيامبر و مؤمنان را به آن توصيه مي‌کند «پايداري» است: «فاستقم کما امرت و من تاب معک» سوره هود آيه 112. پيامبر خدا(ص) در طول عمر با برکتش همواره بر اصول و ايده‌هاي خود پايدار بود و مؤمنان را نيز به آن توصيه مي‌کرد. نتيجه اين پايداري، پيروزي اسلام و ارزش‌هاي والاي آن در همه عرصه‌ها گرديد و پيامبر(ص) توانست در مدت زمان کوتاهي جزيرةالعرب جاهلي را به موتور محرکه اسلام تبديل نمايد. امام بزرگوار و رهبر معظم انقلاب اسلامي هم با اسوه قراردادن پيامبر و امامان معصوم(ع) از همان آغاز انقلاب اسلامي با پايداري بر اصول انقلاب، در برابر زياده‌خواهي‌هاي استکبار ايستادند و ملت بزرگ ايران را به گونه‌اي پرورش دادند که براي رسيدن به تعالي و پيشرفت همه‌جانبه بر حق خود پافشاري کند، هرچند مستلزم پرداخت هزينه‌هاي سنگيني باشد. ايستادگي و پايداري 33 ساله ملت ايران، موجب قوت و اقتدار سياسي، علمي و... شده و در مقابل دشمنان ما روز به‌روز تحليل رفته‌اند. يکي از مظاهر پايداري ملت ايران، ايستادگي بر حق مسلم خويش يعني انرژي هسته‌اي است. مروري بر پرونده پرفراز و نشيب هسته‌اي ايران نشان مي‌دهد که هر وقت در اين پرونده، در برابر دشمن، منفعل شده و نرمش نشان داده‌ايم، دشمن اميدوار شده براي عقب‌نشيني بيش‌تر فشارهاي سنگين‌‌تري وارد ساخته، ولي هرگاه بر حق مسلّم خود پافشاري کرده‌ايم نتيجه معکوس بوده است.

بازگشت 1+5 به مذاکرات و برگزاري نشست استامبول 2 و استقبال آن‌ها براي ادامه گفت‌وگوها در بغداد، نتيجه همان پايداري است، به‌طوري که روزنامه السفير طي تحليلي درباره اين مذاکره نوشت: «بازگشت غرب به مذاکرات، اذعان به شکست تحريم عليه ايران است». سايت وبگا نيز خاطرنشان کرد: «ايران در زمين سوريه مخالفان خود را شکست داده است و اينک با تحکيم قدرت اسد در دمشق، با دستي بالاتر بر روي ميز گفت‌وگوهاي هسته‌اي حضور يافته است.»

چرا 1+5 به مذاکرات بازگشت

افزون بر يک سال از مذاکرات استانبول 1 مي‌گذرد، در آن شرايط، خانم اشتون نماينده اروپا، که با مواضع محکم و قاطع جمهوري اسلامي مواجه شد، طلبکارانه عرصه مذاکره را ترک کرد و دکتر جليلي با نوشتن شماره تلفنش روي يک قطعه کاغذ به وي گفت: هر وقت پشيمان شدي به اين شماره تلفن زنگ بزن.

غربي‌ها تصور مي‌کردند با افزايش فشار و تهديد مي‌توانند مقاومت ملت ايران را در هم بشکنند و محصول آن را در مذاکرات آتي درو کنند. از اين‌رو در طي اين مدت، سخت‌ترين و شديدترين تحريم‌ها را عليه جمهوري اسلامي اعمال کردند؛ تحريم‌هايي که آن را تحريم‌هاي فلج‌کننده نامگذاري کرده بودند، و گمان مي‌کردند فشارهاي اقتصادي مي‌تواند آن‌ها را به اهداف شومشان نزديک کند ولي تدبير نظام اسلامي در دور زدن تحريم‌ها و تبديل‌کردن آن‌ها به فرصت و تحمل ملت ايران، توانست بار ديگر دشمن را به عقب براند.

شرکت ملت ايران در راهپيمايي پرشکوه 22 بهمن سال گذشته و حضور حماسي 65 درصدي در انتخابات نهمين دوره مجلس شوراي اسلامي، تابلوي بزرگ مقاومت ملت ايران را نشان داد و غرب را به اين نتيجه رساند که مردم ايران در برابر اين‌گونه فشارها از راهي که انتخاب کرده‌اند پشيمان نخواهند شد. از سوي ديگر در فاصله نشست استانبول 1 تا استانبول 2، با سقوط ديکتاتورها و تولد انقلاب‌هاي اسلامي در منطقه، مواضع غربي‌ها به‌شدت متزلزل شده و جايگاه جمهوري اسلامي بسيار ارتقا يافته است. احتمال سرنگوني ديکتاتور عربستان سعودي و فروپاشي خاندان آل سعود غرب را به‌شدت نگران کرده است، به‌طوري که مؤسسه آمريکايي هريتيج مي‌نويسد: «سناريوي سقوط آل سعود بسيار خطرناک‌تر از پيامدهاي بسته‌شدن تنگه هرمز است. انقلاب در عربستان قيمت هر گالن سوخت را به 5/6 دلار و هر بشکه نفت را به 220 دلار خواهد رساند.»

از زاويه سوم، غربي‌ها از نظر اقتصادي در وضعيت بغرنجي گرفتار شده و در برابر اعتراض‌هاي مردمي قرار گرفته‌اند. اين وضعيت به مرحله‌اي رسيده است که جرج سوروس، ميلياردر صهيونيست و بنيانگذار بنياد سوروس که روزي نسخه انقلاب‌هاي مخملي براي منطقه از جمله ايران مي‌پيچيد - در اظهاراتي مأيوسانه هشدار مي‌دهد: «بحران اقتصادي قابل کنترل نيست؛ فروپاشي اتحاديه اروپا نزديک است». سوروس در ادامه مي‌نويسد: «آن‌چه تاکنون باعث مخفي‌ماندن زوال اروپا شده بود، وجود رقابت در بازارهاي مالي بود اما بعيد به نظر مي‌رسد که اين وضع بتواند بيش از اين ادامه يابد. مشکلات اساسي اتحاديه اروپا ديگر حل‌شدني نيست و منازعه بين کشورهاي بدهکار و بستانکار نيز از اين پس گسترده خواهد شد.» (کيهان 27/1/91، ص آخر) از منظر چهارم، اقتدار و تدبير جمهوري اسلامي در برابر تحريم‌کنندگان، وضعيت آن‌ها را آشفته ساخت. اروپا و آمريکا مي‌خواستند با تحريم نفتي، ملت ايران را به زانو درآورند و به خيال خامشان، اقتصاد کشور را فلج کنند ولي بي‌درنگ با اعمال تحريم نفتي از سوي ايران مواجه شدند به‌طوري که جمهوري اسلامي قبل از اجراي تحريم‌ها، با مصوبه مجلس، فروش نفت خود را به آن کشورها قطع کرد. اين اقدام هوشمندانه موجب پيدايش بحران بنزين در غرب گرديد و نارضايتي‌هاي زيادي را در پي داشت. به هر حال غربي‌ها پس از ترک مذاکرات استانبول 1، دست از پا درازتر به ميز مذاکرات بازگشتند و در حين مذاکرات همواره در خبرگزاري‌هايشان خبر از برگزاري دور بعدي مذاکرات در بغداد مي‌دادند که نشانه نياز شديد آن‌ها به مذاکرات است.

نتيجه مذاکرات

همان‌گونه که بارها تأکيد شده، ايران اسلامي در مذاکرات هسته‌اي به غرب امتياز نمي‌دهد. در اين‌باره هفته‌نامه آمريکايي «جي ويکلي» نوشت: «ايران زير بار امتيازدهي به آمريکا نخواهد رفت». در اين زمينه گرچه آقاي باقري اظهار داشته است که در اين دور از مذاکرات بيش‌تر به موضوعات شکلي پرداخته شد و هيچ يک از طرفين وارد مسائل محتوايي نشده‌اند ولي خبرها حاکي از آن است که غربي‌ها درباره انجام غني‌سازي تا غناي 5/5 درصد در خاک ايران راضي شده‌اند و نسبت به غناي 20 درصد حرف دارند؛ اگر اين خبر صحيح باشد خانم اشتون پس از مذاکرات رسماً اعلام کرد ايران بايد حق برخورداري از برنامه هسته‌اي صلح‌آميز را داشته باشد. اين همان موضع ايران در استانبول 1 بود که بر آن تأکيد مي‌شد؛ زيرا ايران در آن نشست غني‌سازي با همين درجه را حق خود مي‌دانست و از غربي‌ها مي‌خواست در يک معامله عادلانه، اورانيوم غني‌شده ايران را تحويل بگيرند و معادل آن با غناي 20 درصد تحويل دهند؛ امري که حق مسلم ايران را در زمينه فناوري هسته‌اي تأييد مي‌کرد. نکته ديگر، توجه به فتواي رهبر معظم انقلاب در زمينه حرمت توليد بمب هسته‌اي بود که چنان‌چه اين موضوع محور مذاکرات قرار گيرد باز هم تقويت موضع جمهوري اسلامي است، زيرا اين قرارداد را نمي‌شود يک‌طرفه اجرا کرد. اگر توليد سلاح هسته‌اي حرام و ممنوع باشد، بايد براي همه ممنوع باشد. در نتيجه جمهوري اسلامي مي‌تواند در مذاکرات خود از آن‌ها بخواهد توليد سلاح هسته‌اي را متوقف کنند و سلاح‌هاي ممنوعه خود را که نسل بشر را تهديد مي‌کند نابود سازند؛ چيزي که افکار عمومي جهان سال‌ها به‌دنبال آن است.

نتيجه

به هر حال روند مذاکرات و فراز و نشيب موضوع هسته‌اي نشان مي‌دهد که تأکيد خداوند متعال به پيامبر و مؤمنين، سرشار از حکمت است؛ پايداري کنيد تا لطف خداوند و رحمت الهي بر شما سرازير شود.

نائب رئيس موسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره):
تدابير مقام معظم رهبري در زمان اصلاحات، انقلاب را حفظ کرد

نائب رئيس موسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) قم گفت: خداوند به خاطر اعطاي نعمت رهبري بر مومنان منت نهاده است.

به گزارش خبرنگار تبيين، آيت‌ا... رجبي در جمع تعدادي از نمازگزاران، دانش پژوهان و اساتيد موسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) با اشاره به نقش عظيم رهبري در جامعه اسلامي خاطر نشان کرد: بدون وجود رهبري بزرگ‌ترين انقلاب‌ها ممکن است در کوتاه‌ترين زمان‌ها از شعارها و اصول اساسي خود که انقلاب به خاطر آن شکل گرفته، منحرف شوند.

وي با اشاره به صدر اسلام و با بيان اين‌که شخص حضرت رسول اکرم‌(ص) اسلام را بنا نهاده و امت اسلامي را به وجود آوردند، ادامه داد: بعد از رحلت حضرت رسول اکرم(ص) از آن جا که رهبري واقعي مسلمين کنار گذاشته شد، انحرافات عميقي در بين امت اسلام به وجود آمد.

نائب رئيس موسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) در ادامه با اشاره به آيه‌اي از قرآن کريم‌، اهميت وجود رهبري در جامعه اسلامي را يادآور شد و گفت: خداوند به خاطر اعطاي نعمت رهبري به مردم، بر آن‌ها منت گزارده است.

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم با اشاره به رهبري حضرت امام خميني(ره) گفت: اگر امام خميني(ره) نبودند، انقلاب پيروز نمي‌شد و اگر پيروز مي‌شد، نظام اسلامي تشکيل نمي‌شد و حتي اگر نظام اسلامي هم تشکيل مي‌شد، در برابراين همه توطئه‌ها و جنگ تحميلي نمي‌توانست دوام بياورد و اين استحکام نظام اسلامي به خاطر وجود حضرت امام خميني(ره) بود.

وي با اشاره به رهبري مدبرانه مقام معظم رهبري بعد از حضرت امام خميني(ره) اظهار داشت: اگر خداوند چنين شخصيتي به ما عطا نمي‌کرد، ارزش‌هاي اسلامي محو مي‌شد.

آيت ا... رجبي با اشاره به انحرافات فکري موجود در زمان اصلاحات خاطر نشان کرد: هشدارها و تدابير مقام معظم رهبري نسبت به اشرافي‌گري و تهاجم فرهنگي و جنگ نرم دشمنان اسلام و نظام سبب حفظ انقلاب اسلامي شد.

وي ادامه داد: امروز که انقلاب همچنان در مسير خود قرار دارد و به شکوفايي رسيده است، در سايه رهبري داهيانه مقام معظم رهبري بوده است و وظيفه ماست که قدردان اين نعمت بزرگ باشيم و براي سلامتي و طول عمر پربرکت ايشان دعا کنيم.

 سرمقاله

تأملي درباره گراني هاي اخير

 مرتضي رضائيان

گراني فزاينده و دور از انتظار برخي کالاها در روزها و هفته‌هاي اخير به يکي از دغدغه‌هاي بحق مردم تبديل شده و شدت و دامنه آن به‌گونه‌اي است که نمي‌توان بي‌اعتنا از کنار آن گذشت؛ اين واقعيت تلخ نگراني دلسوزان و مراجع عالي‌قدر تقليد را هم در پي داشته و موجب شده آنان در اين زمينه به متصديان تذکر دهند. در اين زمينه حضرت آيت‌ا... نوري همداني در آغاز درس خارج فقه خود با انتقاد از رشد فزاينده گراني خاطرنشان کرد: گراني با هيچ کسي شوخي ندارد و بايد کاري صورت گيرد که مردم بيش از اين دچار مشکلات اقتصادي نگردند. حضرت آيت‌ا... مکارم شيرازي نيز در درس خارج فقه خويش، با انتقاد از وضعيت گراني و تورم در کشور و هشدار درباره تلاش‌هاي دشمن تصريح کرد: بايد کاري کنيم که نقشه‌هاي دشمنان نقش برآب شود.
ترديدي نيست که مردم کشورمان در مقاطع گوناگون به‌ويژه در ماه‌هاي پاياني سال گذشته با حضور آگاهانه در راهپيمايي 22 بهمن و انتخابات نهمين دوره مجلس شوراي اسلامي، هوشياري و وظيفه‌شناسي خويش در دفاع از آرمان‌هاي انقلاب را به رخ جهانيان کشيده‌اند و از همين روست که نظام جمهوري اسلامي توانسته است در عرصه‌هاي جهاني بخصوص در مذاکرات اخير هسته‌اي با تکيه بر اين پشتوانه دشمن‌شکن، حضوري پرصلابت داشته باشد و از آرمان‌هاي ايران اسلامي دفاع کند اما به راستي آيا مسؤولان نيز توانسته‌اند به وظايف خود در قبال مردم- آنگونه که شايسته و بايسته است- جامه عمل بپوشانند؟ مروري اجمالي بر عملکرد نهادهاي مسؤول به‌ويژه در زمينه گراني‌هاي اخير نشان مي‌دهد که برخي از آن‌ها نتوانسته‌- و يا نخواسته- اند، متناسب با شأن ملت بزرگ ايران به وظيفه خويش اين باره عمل کنند و از همين روست که شاهد وضعيتي نابسامان در بازار کالا و خدمات مورد نياز قشرهاي گوناگون جامعه هستيم. اين‌که قيمت برخي کالاها در فاصله‌هاي کوتاه زماني شاهد رشدهاي چندباره و توجيه ناپذير مي‌شود، نشانه‌اي از بي‌برنامگي متصديان ذيربط يا بي‌اعتنايي به اولويت‌هاي جامعه و پرداختن به مسائل حاشيه‌اي است. البته مردم کشورمان به خوبي مي‌دانند که برخي افزايش قيمت‌ها گريزناپذير و حاصل وضعيت جهاني است؛ اما بي‌گمان بخش قابل توجهي از گراني‌ها و گرانفروشي‌هاي اخير پيامد رفتار کساني است که به جاي پرداختن به مسائل اصلي جامعه، به دعواهاي باندي و جناحي دل خوش کرده و از دغدغه‌هاي مردم فاصله گرفته‌اند. و چه تاسف‌انگيز است در حالي‌که دشمنان قسم‌خورده براي مبارزه با جمهوري اسلامي سنگ تمام گذاشته‌ و در اين راه به توطئه‌هاي گوناگون از جمله تشديد فشارهاي اقتصادي دل بسته‌اند، برخي نهادهاي مسؤول و عناصر تأثيرگذار با غفلت در اين ميدان، ناخواسته در مسيري بر خلاف رويکرد کلي نظام گام بر‌مي‌دارند. تجربه نشان داده است که مسؤولان نقش‌آفرين هرگاه با برنامه و جدي وارد صحنه شده‌اند، توانسته‌اند گراني و پديده‌هاي تلخ مشابه را مهار کنند و هرگاه به دنبال مسائل دست‌چندم رفته و مسائل اصلي را در حاشيه قرار داده‌اند، ناخواسته زمينه را براي جولان سوءاستفاده‌کنندگان و در نتيجه فشار بيش‌تر بر صاحبان اصلي انقلاب فراهم ساخته‌اند و صد البته ملت نيز بارها با انتخاب خود نشان داده است که به هيچ رئيس و وکيلي، برگه سفيدامضا نداده و براي گرو‌ه‌هاي نقش‌آفرين و مسؤولان تصميم‌گير تا زماني احترام قائل است که آن‌ها به وظايف بديهي خويش در برابر ولي‌نعمتان خويش پاي‌بند باشند.نکته قابل تأمل ديگر اين‌که اگرچه هر از گاه اقداماتي براي تنظيم بازار و برخورد با سوءاستفاده‌کنندگان صورت مي‌گيرد اما بر اساس قرائن و واقعيت‌هاي بيروني، برنامه‌ چندان جامع و بلندمدتي براي مهار گراني و مبارزه با گرانفروشي‌هاي کاذب وجود ندارد و به سبب فقدان چنين برنامه‌اي است که قيمت برخي مواد غذايي در بازار، رشدي شگفت‌انگيز را تجربه مي‌کند و کار به جايي مي‌رسد که به قول ظريفي، مرغ هم ژست سيمرغ مي‌گيرد!