صفحه جوان

توصيه هايي براي رويارويي با مشكلات زندگي مشترك

آيا شما هم جزو كساني هستيد كه هنگام رويارويي با مشكلات زندگي مشترك خود دچار استرس مي‌شويد؟ وقتي زندگيتان به ناكامي مي‌رسد، يكي از دشوارترين كارهايي كه بايد انجام دهيد اين است كه سعي كنيد صبور و خوشحال باشيد. رهنمودهاي زير، شما را در مراقبت از خودتان هنگام روبرو شدن با طلاق احتمالي، ياري مي‌كند:

سروقت انجام دادن كارها: هرچه را كه در گذشته اتفاق افتاده رها كنيد، شما توانايي تغيير آن را نداريد. نگران پيشامدهاي احتمالي فردا نباشيد، چون اين موضوع باعث از دست دادن زمان حال مي‌شود. تا به حال اين جمله را شنيده‌ايد كه مي‌گويند «هر چه را به ذهنت مي‌رسد انجام بده»؟ اين مثل يك پند آموزنده است. درباره كارهايت بينديش، بر آن تمركز كن و كار درست را عملي كن.

يافتن فردي مورد اعتماد براي صحبت كردن:

صحبت كردن با شخص ديگري درباره مشكلات زندگي زناشويي، گاهي باعث يافتن گزينه‌ها و راه‌حل‌هايي مي‌شود كه تا به حال درباره آن نينديشيده بوديد. صحبت كردن همچنين اين امكان را مي‌دهد تا با بيان مشكلات و بيرون ساختن اين افكار از ذهن خويش، نگراني‌ها را از خود دور سازيد.

يادداشت كردن رويدادهاي روزانه، افكار منفي را از ذهنتان دور مي‌كند:

فقط آن‌چه را كه احساس مي‌كنيد، بنويسيد و از آن بگذريد. اين روش به قدري مؤثر است كه شايد باعث تعجب شما شود.

فراموش نكنيد كه تغذيه مناسب ضامن سلامتي شماست: بيش‌تر افراد مضطرب، يا غذا نمي‌خورند و يا بيش از حد مي‌خورند. هيچ كدام از اين گزينه‌ها براي سلامتي مفيد نيست. پس براي داشتن تغذيه مناسب بايد آگاهانه تلاش كنيد.

ورزش كردن روشي براي سالم ماندن در برابر استرس:

اگر در حال حاضر تمرينات منظم جايي در زندگيتان ندارد، پيشنهاد مي‌شود نوعي برنامه ورزشي را آغاز كنيد. ورزش ميزان اندورفين را در بدن افزايش مي‌دهد كه موجب کاهش استرس و افزايش شادابي مي‌شود.

كارهاي مخصوصي انجام دهيد و به خودتان برسيد:

آراستن ظاهر، استحمام و رفتن به استخر و سونايي كه نزديك محل زندگيتان است و مهمان كردن خود به استراحتي يك روزه بسيار مؤثر است. به فروشگاه مورد علاقه برويد و براي خود محصولات محبوبتان را بخريد. خود را يك روز بعدازظهر به سينما و يا به شب نشيني اقوام مهمان كنيد. حال كه متوجه ايده شديد، و از علايق خود آگاهيد، فقط يك روز براي رسيدگي به خودتان وقت صرف كنيد.

خنديدن را فراموش نكنيد:

شايد حس كنيد دليلي براي خنديدن وجود ندارد، اما به قول قديمي‌ها، «خنده بر هر درد بي‌درمان دواست». خنده هم مانند ورزش ايجاد اندورفين مي‌كند و باعث شادابي مي‌شود. خواندن كتابي خنده دار، تماشاي فيلمي خنده دار و يا هر كاري كه خنده آور باشد، انجام دهيد.

برنامه‌هاي روزانه خود را به طور منظم ادامه دهيد: اين روش ممكن است برخلاف برخي از توصيه‌ها باشد، اما هدف جلوگيري از گوشه‌گير شدن شماست. اغلب وقتي خسته و عصبي هستيم، تنها كاري كه انجام آن بسيار آسان است، ناديده گرفتن مسائل غيرضروري است.

به‌ويژه در مورد همسر و زندگي مشترك خود مثبت‌انديش باشيد:

به اولين ملاقاتتان و همه لحظات خوشي كه در كنار يكديگر داشته ايد بينديشيد. فيلمنامه‌اي مثبت خلق كنيد كه هر گاه رويدادي منفي و تاثيرگذار پيش آمد، بتوانيد آن را در ذهن خود نمايش دهيد. بر نكات مثبت تمركز كنيد. فكر كردن در مورد چگونگي حفظ زندگيتان مي‌تواند شما را به اين سوق دهد كه زندگي زناشويي‌تان پر از نكات منفي است. بسياري از تحقيقات حاكي از آن است كه انديشه‌هاي ما حقايق را مهار مي‌كنند.

ايمان داشته باشيد. همه چيز درست مي‌شود، باور كنيد.

به اين راهنمايي‌ها نيز براي كاهش ميزان استرس خود عمل كنيد.

نجات زندگي زناشويي با يافتن نكات مثبت:

هنگام درگيري با مشكلات زناشويي، متمركز شدن بر خطاها آسان‌تر است. شما بايد خطاهاي خود را اصلاح كنيد، و فقط بايد به هر آن‌چه در زندگيتان به شايستگي انجام شده توجه و به آن عمل كنيد. مشكلات در زندگي بدون دليل پديدار نمي‌شوند و نقطه آغازي دارند. چنين چيزي در مورد هر مسأله خوب و مثبتي در روابط شما هم صادق است. بيش‌تر افراد وقتي يك زندگي نجات يافته را مي‌بينند، فقط به دليل مشكلات آن‌ها مي‌انديشند و فراموش مي‌كنند به بررسي رابطه آن‌ها در گذشته، براي يافتن نكات مثبت بپردازند.

جستجوي گذشته، به‌عنوان زوجي كه با هم معاشرت داشته و يا به‌عنوان زوجي كه تازه ازدواج كرده‌اند، شما را مجبور به بررسي دوباره حُسن‌هايي كه از ابتدا وجود داشته، مي‌كند. اگر به‌طور جدي مصمم به بهبود بخشيدن زندگي خود هستيد، چه زمان زيادي از ازدواجتان گذشته باشد و چه مدت كوتاهي، حتما براي يافتن و به‌كارگيري توانايي‌هايي كه در آغاز رابطه‌تان داشته ايد، نگاهي به گذشته خويش بيندازيد.

به گذشته برگرديد، و از خود بپرسيد چه چيزي موجب شده تا شما دو نفر كنار هم باشيد. سعي كنيد صفاتي را كه ابتدا شما را به يكديگر جذب كرد به ياد آوريد. چه سهمي در اهداف و آرزوهايتان داشتيد؟ چه برنامه‌هايي براي آينده در نظر گرفته بوديد؟

اختصاص زماني براي تفكر درباره روابط در ماه‌ها و سال‌هاي اول آشنايي، يكي از مهم‌ترين گام‌ها براي حفظ زندگي زناشويي مي‌باشد. هنوز فرصت‌هايي براي يافتن آن چيزهايي كه در ابتدا شما به آن جذب شديد وجود دارند كه فقط در گوشه‌اي به فراموشي سپرده شده يا مشكلات باعث ناديده گرفتن آن‌ها شده است.

از اين بدتر وقتي جنبه‌هاي مثبت رابطه شما يافت مي‌شود، مشكلات زندگي زناشويي‌تان دشوارتر مي‌شوند، اما بي‌شك نكات مثبت وجود دارند، وگرنه شما در وهله اول با هم ازدواج نمي‌كرديد.

حال كه در مورد آن‌چه نقاط قوت را در آغاز رابطه‌تان به‌وجود آورده فكر كرده ايد، مي‌توانيد از آن استفاده كرده و آن‌ها را رشد دهيد تا زندگي مشترك خود را به وضعيت اول بازگردانيد. باور داشته باشيم كه نجات و حفظ زندگي زناشويي امكان‌پذير است.

 جوان

حديث جوان

امام رضا(ع):
خداوند به سپاسگزاري از خود و پدر و مادر فرمان داده است؛ پس هر كه از پدر و مادرش سپاسگزاري نكند، خداوند را سپاس نگفته است.
الخصال، ص 156

ذهن جوان دانشجو، ذهن پرسشگري است

ذهن جوان دانشجو، ذهن پرسشگري است؛ اين خيلي چيز خوبي است. بعضي خيال مي‌كنند اين نقطه ضعف است؛ نه، اين نقطه قوّت است. گاهي اين قدر از ما نمي‌پرسند كه دلمان مي‌گيرد؛ مي‌گوييم بپرسند تا بتوانيم يك چيزي را بگوييم. دانشجو بايد بپرسد، تا آن‌چه را كه مي‌شود گفت، به او بتوان گفت. بهترين كساني كه مي‌توانند در مسائل ديني، اعتقادي، سياسي، معرفتي، توحيدي، پرسشگري كنند، جوانانِ دانشجو هستند. با اين زمينه و استعداد، ما بايستي براي محيط ديني دانشجو و فضاي تربيتي، ديني و فرهنگي دانشگاه‌ها تلاش كنيم.
بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار رؤساي دانشگاه‌ها، مؤسسات آموزش عالي و مراكز تحقيقاتي 23/ 05/ 85

چشم زخم

سهل بن حنيف از مسلمانان مخلص و از ياران با شهامت پيامبر(ص) و علي(ع) بود، و در همه جنگ‌هاي رسول خدا(ص) شركتي فعال داشت. سيرت نيك و صورت زيباي او زبانزد مردم بود و شاگرد راستين مكتب نوپاي اسلام به شمار مي‌آمد.
نقل مي‌كنند: وي در يكي از جنگ‌ها همراه پيامبر(ص) بود، به نهر آبي رسيد، بدن خود را در آن نهر شستشو داد، چون از نظر جسمي، زيبا و قامتي همچون «سرو» داشت، يكي از انصار به آن‌جا آمد؛ با ديدن او، از زيبايي آفرينش در شگفتي فرو رفت و جمله‌اي كه حكايت از اين شگفتي مي‌كند به زبان آورد. طولي نكشيد (كه همين نظر زدن) باعث بيماري سهل بن حنيف شد، تب سخت او را فرا گرفت، وي را به حضور پيامبر(ص) آوردند، پيامبر(ص) پس از احوالپرسي، فرمود:
«چه مي‌شود وقتي كه در جسم يا مال برادرتان، چيز جالبي يافتي «بارك ا...» بگوييد؟ زيرا «چشم زخم» حق است».
به اين ترتيب، سفارش نمود كه در اين گونه موارد، براي شخص مورد نظر دعا كنند.
داستان دوستان، ج 1

پند و اندرز
از اين جواني، خوب، و كامل استفاده كنيد

از اين جواني، خوب، و كامل استفاده كنيد. اين جواني را در راه حق صرف كنيد.
اعضا و جوارح را در راه خدا صرف كنيد. بيداري شب‌ها را صرف حيات ابدي خود كنيد.
صلاة جاذب نفوس انساني است. صلاة، معراج مؤمن است و اين معراجيت صلاة، معراجيت واقعي است. ولي چرا نفوس عروج پيدا نمي‌كنند، چرا به سوي ا... حركت نمي‌كنند، چرا به خداي تعالي تقرب پيدا نمي‌كنند، چگونه است كه هم نماز مي‌خواند، هم قلدري، سفاكي و سبعيت مي‌كند! اين، براي اين است كه نمازش صادقانه نيست. اگرنماز صادقانه بود، عروج دارد، دروغ بافي، آدم را به جايي نمي‌رساند.
اياك نعبد و اياك نستعين يعني: من به حق تعالي، عبوديت محض دارم، تسليم هواي نفس نيستم، تسليم شيطان نيستم، منتهاي حركت انسان اين است كه به هيچ موجودي وابسته نباشد و فقط به حق تعالي وابستگي داشته باشد. آزادي نفوس وقتي است كه تمام وابستگي‌ها به نفوس و ارباب‌ها را كنار بگذارد و فقط به خداي تعالي وابسته باشد. آزادي نفوس، عبارت از اين است كه از خداي تعالي استعانت جويد و از احدي جز خداي تعالي، طلب نصرت نكند، منتهاي كمال بشر اين است كه اين مقام را پيدا كند.
وقتي اين مقام را پيدا مي‌كند، كه راستگو باشد. در نماز امام زمان(ع) تكرار اياك نعبد و اياك نستعين براي اين است كه عروج پيدا كند ولي اگر صد تا دروغ گفتيد سقوط پيدا مي‌كنيد.
اگر كسي بخواهد از نفوس بشري به نفوس الهي و از نفوس ناري (جهنمي) به نفوس نوري حركت كند و به آن برسد و به تربيت‌هاي الهي تربيت شود، بايد به صبر و صلاة استعانت جويد. بايد در برابر بلا و حوادث جهاني صابر باشد.
نماز براي اين است كه شما را پرواز دهد. چه كنيم كه مي‌گوييد: ما اين جا مي‌خواهيم مشغول چلوكبابمان باشيم! تو بالاتر از اين حرف‌ها هستي كه اسير چلوكباب باشي! تو بايد از اين پروازي كه انبيا و اوليا و اوصيا و صلحا دارند، سهمي داشته باشي. گمان نكن كه آن پرواز اختصاص به آن‌ها دارد. ما هم اگر بنده خالص خدا شويم، دست از تشريفات برداريم، دست از شركمان برداريم و دست از اين بت پرستي برداريم، مي‌توانيم از اين پرواز سهمي داشته باشيم. گمان نكنيد فقط اهل مكه بت پرست بودند. ما هم اگر بندگي هوس وهوس را بكنيم، بت‌پرستيم؛ منتها بت ما، هوي و هوس ماست.
حضرت آيت‌ا... حاج سيد رضا بهاء‌الديني قدس سره