صفحه آخر

روانبخش:
تخريب رقيب انتخاباتي به معناي ضعف ولايتمداري است

حجت الاسلام والمسلمين قاسم روانبخش، عضو شوراي مرکزي جبهه پايداري، در گفت‌وگو با پايگاه اطلاع‌رساني تبيين گفت: ليست جبهه متحد اصول‌گرايان براي مرحله دوم انتخابات ناقص بود، لذا اين جبهه ناچار بود يا ليست خود را به صورت ناقص ارائه کند که براي جبهه متحد شايسته نبود، يا از افرادي مانند آقاي مطهري و محجوب استفاده کند که در اين صورت جبهه متحد زير سؤال مي‌رفت؛ لذا از ليست ديگر اصول‌گرايان يعني جبهه پايداري برخي را انتخاب و ليست خود را تکميل کردند.

عضو شوراي مرکزي جبهه پايداري با اشاره به اين‌که اين حرکت نوعي نشان‌دهنده تأييد جبهه پايداري از سوي جبهه متحد است، ادامه داد: اين نشان مي‌دهد که دوستان ما در جبهه متحد نيز به قرار داشتن کانديداهاي اصلح در جبهه پايداري اذعان دارند.

وي در پاسخ به اين سؤال که آيا بعد از انتخابات هماهنگي بيش‌تر جبهه متحد و پايداري انتظار خواهد بود يا خير، گفت: همه در دايره اصول‌گرايي قرار داريم و تنها مسأله جبهه پايداري اين است که پايداري بر اصول و کوتاه نيامدن از آن را جايز نمي‌داند، البته جبهه پايداري مسأله انتخابات را رقابت در عين رفاقت مي‌داند.

حجت‌الاسلام روانبخش با بيان اين‌که جبهه متحد و پايداري سعي دارند با رفاقت براي انقلاب و اسلام و حل معضلات کشور تلاش کنند، ادامه داد: عليرغم تخريب‌هايي که توسط برخي از اعضاي جبهه متحد عليه جبهه پايداري صورت پذيرفت، ما رقابت همراه با رفاقت را طلب مي‌کنيم، و بعد از انتخابات نيز جبهه پايداري بنا ندارد نقار انتخاباتي را به مجلس بکشد.

وي در خصوص تخريب‌ها عليه جبهه پايداري نيز ابراز داشت: رقباي انتخاباتي براي اين‌که بتوانند رأي بياورند دو روش اثباتي و سلبي دارند.

عضو هيأت علمي موسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) ادامه داد: در روش اثباتي، فرد يا گروه در عين احترام به رقيب به بيان کمالات خود مي‌پردازد که امري مورد‌پسند و مقبول است، اما در روش سلبي فرد با تخريب چهره رقيب سعي در جذب آراي مردم دارد.

وي ادامه داد: کسي به اين کار ناپسند دست مي‌زند که به کمالات رقيب اذعان داشته و احتمال رأي‌آوري وي را زياد بداند و لذا دست به تخريب مي‌زند تا کمالات رقيب براي مردم مشخص نشود.

دبير سياسي هفته‌نامه پرتو‌سخن با بيان اين‌که جبهه متحد و پايداري هر دو از اصول‌گرايان و مدعي ولايتمداري هستند ادامه داد: آقا مي‌فرمايند رقابت سالم داشته باشيد و اگر کسي تخريب کند، قطعا رقابت سالم نداشته است و لذا فرد تخريب‌کننده ضعف ولايتمداري خود را اثبات مي‌کند.

وي با بيان اين‌که ما از بزرگ‌ترها توقع تخريب نداريم ادامه داد: نشريه «شما» که ارگان حزب موتلفه اسلامي است، تيتر اصلي خود را «سازش انتخاباتي جبهه پايداري با جريان انحرافي» قرار مي‌دهد. اصلا انتظار نمي‌رفت ارگان حزبي که افرادي چون آقايان حبيبي، بادامچيان و عسگراولادي را در خود دارد و سابقه طولاني در انقلاب داشته و حتي در اين زمينه مثال‌زدني هستند، به خاطر چند کرسي مجلس حاضر شود دست به چنين تخريبي بزند.

عضو شوراي مرکزي انجمن فارغ‌التحصيلان موسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) ادامه داد: ما انتظار داريم در مرحله دوم انتخابات، رقبا فقط به ذکر کمالات خود پرداخته و از تخريب وجهه رقيب خودداري کنند تا رقابتي سالم که مدنظر رهبري هست، به وجود آيد.

اعتراف هاي خواندني به پيشرفت هاي چشم گير ايران

قبل از آزمايش پرتاب ماهواره كره شمالي به فضا، منابع غربي در حال فضاسازي گسترده و اظهار نگراني در اين زمينه با اين توجيه بودند كه كره شمالي در صورت موفقيت آميز بودن اين اقدام قادر خواهد بود كه كلاهك هسته‌اي را نيز در فواصل قاره‌اي پرتاب كند.

در عين حال، فارغ از اين ادعا و جنگ رواني جديد غرب عليه كره شمالي، اذعان رسانه‌هاي غربي به موفقيت آميز بودن پرتاب سه ماهواره قبلي ايران به فضا و توان‌مندي و دانش برتر ايران در اين زمينه، قابل توجه است و در شرايطي كه آزمايش‌هاي قبلي كره شمالي در پرتاب ماهواره به فضا ناموفق خوانده مي‌شود، عملاً ادعاي دنباله‌روي ايران در صنعت ماهواره و موشك از كره شمالي نيز كاملاً زير سؤال مي‌رود.

در اين زمينه روزنامه واشنگتن پست نوشت: «ايران در خلال جشن پيروزي انقلاب اسلامي سال 1979، راكتي را از سايتي نظامي به فضا پرتاب كرد كه ماهواره 110 پوندي (حدود 55 كيلوگرم) را در مدار قرار داد. وزارت امور خارجه آمريکا در مورد استفاده نظامي از اين ماهواره هشدار داد، حالا نوبت كره شمالي است. اين طور كه به نظر مي‌رسد اين كشور درصدد است در خلال جشن سالگرد 100 سالگي بنيانگذارش، ماهواره‌اي را به فضا بفرستد. حتي به نظر مي‌رسد زمينه‌اي را فراهم كند كه ناظران بين‌المللي در رديف جلوي تماشاچيان اين تاسيسات قرار گيرند، درست مانند حركتي كه ايران در ماه فوريه انجام داد. اما اعتراض‌هاي بين‌المللي به پرتاب ماهواره كره شمالي كه قرار است بين 12 تا 16 آوريل صورت گيرد بيش‌تر است. آمريکا تعهد كرده است در صورت پرتاب اين ماهواره، قرار داد كمك آذوقه را كه به تازگي با اين كشور منعقد ساخته است، لغو كند. توكيو و سئول نيز تعهد كرده‌اند در صورت به گردش درآمدن اين ماهواره به دور زمين آن را سرنگون سازند. روسيه و چين كه روابط طولاني مدتي با كره شمالي دارند، از پيونگ يانگ خواسته‌اند در تصميم خود تجديدنظر كند.»

در بخش ديگري از گزارش اين روزنامه امريكايي آمده است: كره شمالي 15 سال است كه در تلاش براي پرتاب ماهواره به فضاست و موفق نبوده است، در حالي كه ايران تاكنون با موفقيت 3 ماهواره را به فضا فرستاده است. در حالي كه به نظر مي‌رسد اين دو كشور كه سابقه همكاري در زمينه موشك‌هاي دوربرد دارند، بازي مشابهي را به راه انداخته‌اند، اما كارشناسان بر اين باورند كه هدف پيونگ يانگ از اين تلاش خطرناك‌تر است.

جيمز مولتز، استاد دانشگاه نيروي دريايي آمريکا در مونتري كاليفرنيا مي‌گويد، آن‌ها عمداً به اين بازي دست زده‌اند. در مورد ايران، موشك‌هاي دوربرد، كليدي براي دور نگه داشتن اسرائيل است. كره شمالي به دنبال تهديدي واقعي است تا با ايالات‌متحده مقابله كند.

اين روزنامه همچنين افزوده است: «كره شمالي اولين‌بار در سال 1998 تلاش كرد ماهواره‌اي به فضا پرتاب كند. اين كشور دوباره در سال 2006 و 2009 در اين زمينه تلاش‌هايي انجام داد اما به گفته ناظران بين‌المللي هر دو ناكام ماند. ايران اولين ماهواره‌ خود را به وسيله راكتي كه ساخت داخل كشور بود در سال 2009 و دومي را در ژوئن سال گذشته به فضا پرتاب كرد. اين كشور در ماه فوريه ماهواره نويد را به وسيله موشكي به نام سفير با موفقيت به فضا پرتاب كرد. اما بازي پرتاب ماهواره دو نكته مثبت براي كره شمالي و ايران دارد. ماهواره‌ها اطلاعات لازم را براي برنامه‌هاي نظامي فراهم و غرور و افتخار ملي را تقويت مي‌كنند، درست همانند غرور و افتخاري كه آمريکا، شوروي سابق و اخيراً چين از طريق برنامه‌هاي فضايي‌شان براي ملت‌هايشان به ارمغان آوردند. ايران و كره شمالي ادعا مي‌كنند ماهواره‌هايشان تنها با اهداف صلح‌آميز به فضا پرتاب شده‌اند و مي‌گويند داشتن برنامه فضايي حق مسلّم آن‌هاست. ديويد رايت، فيزيكداني كه عضو اتحاديه دانشمندان نگران است، گفت: فعاليت ماهواره‌اي اخير كره جنوبي تلاش براي متوقف ساختن كره شمالي را مشكل‌تر مي‌سازد. رايت گفت: كره جنوبي اخيراً موشك ماهواره‌‌بري را با استفاده از تكنولوژي روسيه ساخته و در تلاش است ماهواره‌اي را به فضا بفرستد. كره جنوبي در حال مذاكره با آمريکاست تا به او اجازه دهد از موشك‌هايي با برد بيش‌تر استفاده كند. برد كنوني موشك‌ها بين 300 تا 600 كيلومتر (370-185 مايل) است. به اين ترتيب ممكن است كره شمالي احساس كند استاندارد دوگانه‌اي در نظر گرفته شده است و احتمالاً نمي‌خواهد از كره جنوبي عقب بماند. همكاري كره شمالي و ايران در زمينه تكنولوژي ساخت موشك حداقل به دو دهه قبل بر مي‌گردد. به نظر مي‌رسد ايران همكاري با كره شمالي را در اوايل دهه 1990 و در زمينه ساخت موشك‌هاي ميانبرد آغاز كرد. كره شمالي همچنين موشك‌هاي بالستيك كوتاه برد سريع طراحي شوروي را به ايران داد و زيرساختار فني لازم براي توليد اين موشك‌ها را در ايران ايجاد كرد.

گرگ تيلمان، يكي از مقامات اطلاعاتي برجسته سابق آمريکا كه در حال حاضر در سازمان كنترل تسليحات در واشنگتن دي‌سي فعاليت مي‌كند، مي‌گويد: ايران در حال حاضر در زمينه تكنولوژي موشكي به ويژه در بخش موشك‌هايي با سوخت جامد، از كره شمالي پيشي گرفته است. به نظر من ايران براي توسعه موشك‌هاي بالستيك خود ديگر نيازي به كمك كره شمالي ندارد. تيلمان مي‌گويد: پرتاب ماهواره‌‌هاي متعدد توسط ايران نشان دهنده پيشرفت چشم‌گير اين كشور در اين زمينه است. او گفت: مرحله دوم پرتاب سفير 2 به فضا نشان دهنده ويژگي‌هاي فني خاصي شامل موتورهاي دوگانه و سوختي با توليد انرژي بيش‌تر بود كه تاكنون در ايران و كره شمالي مشاهده نشده بود. او همچنين افزود: ايران در حال ساخت موشك بالستيك ميان‌برد دومرحله‌اي با سوخت جامد است و اين، پيشرفته‌تر از موشك‌هايي است كه كره شمالي در اختيار دارد.

به نظر مي‌رسد ادعاي ايران در مورد اهداف برنامه ماهواره‌اي‌اش مبني بر اين‌كه برنامه‌اي فراتر از آزمايش‌هاي موشكي است، نسبت به ادعاي كره شمالي در اين زمينه اعتبار بيش‌تري دارد. ايران الگويي تقريباً قابل پيش‌بيني را در مورد برنامه فضايي‌اش در پيش گرفته و از همكاري‌هاي خارجي نيز به طور چشم‌گير سود برده است، در حالي كه كره شمالي علاقه‌اي به اين روند نشان نداده است.

ماركوس شيلر، تحليلگر سازمان اشموكر تكنولوژي در آلمان و كارشناس برجسته در زمينه موشك‌هاي كره شمالي، مي‌گويد: در ايران مي‌توان برنامه منطقي، اصولي، آهسته اما مداومي را مشاهده كرد كه با هدف پرتاب ماهواره صورت مي‌گيرد و از طرفي همراه با شكست و از طرف ديگر همراه با موفقيت‌هاي چشم‌گير است؛ اما در كره شمالي فعاليت‌هاي پراكنده‌اي در اين زمينه ديده مي‌شود كه روند منطقي قابل مشاهده‌اي ندارد.

شيلر مي‌گويد تحليلگران سياسي به دقت موشك اون‌ها-3 كره شمالي را، كه قرار است به فضا پرتاب شود، تحت نظر گرفته‌اند تا دريابند اين موشك تا چه اندازه به موشك سفير ايران شبيه است. راكتي كه كره شمالي در سال 2009 به كاربرد، شباهت‌هايي با سفير داشت، به اين ترتيب مي‌توان دريافت همكاري بين اين دو برنامه موشكي هنوز ادامه دارد. او گفت: همه مي‌دانند كه كارشناسان موشكي كره شمالي در دهه 1990 به ايران آمدند. من شخصاً معتقدم كه همكاري بين اين دو كشور در زمينه موشك و راكت ادامه خواهد داشت، اما مشخص نيست ميزان همكاري آن‌ها چقدر است.»

 حديث مهدي(عج)

به سوي ظهور

امام زمان عليه‌السلا‌م:
نحوه بهره جستن مردم از من در زمان غيبتم همانند بهره جستن آنان از خورشيد است هنگامي كه ابر، خورشيد را از ديدگان پنهان مي‌كند.
كمال‌الدين، 485

 راه امام

چه كرديد؟!

يك سال ديگر از عمر ما گذشت. شما جوانان رو به پيري و ما پيران رو به مرگ پيش مي‌رويم. در اين سال تحصيلي، شما به حدود تحصيلات و اندوخته‌هاي علمي خود واقفيد؛ مي‌دانيد چه قدر تحصيل كرده و تا چه اندازه پايه‌هاي علمي خود را بالا برده ايد، ليكن راجع به تهذيب اخلاق، تحصيل آداب شرعيه، معارف الهيه و تزكيه نفس چه كرديد؟ و چه قدم مثبتي برداشتيد؟ هيچ به فكر تهذيب و اصلاح خود بوديد؟ و در اين زمينه برنامه‌اي داشتيد؟ متاسفانه بايد عرض كنم كار چشمگيري نكرديد، و در جهت اصلاح و تهذيب خود قدم بلندي برنداشتيد... اگر به سبب اعمال و كردار و رفتار نارواي شما، يك نفر گمراه شود و از اسلام برگردد، مرتكب اعظم كباير مي‌باشيد، و مشكل است توبه شما قبول گردد؛ چنان‌كه اگر يك نفر هدايت يابد، به حسب روايت بهتر است از آن‌چه آفتاب بر آن ميتابد.

 در پرتو خورشيد

رزق سال کشور را در شب هاي فاطميه مي گيرم

يکي از حاضرين در سفره شام مراسم ايام فاطميه بيت رهبري نقل کرده است که سخنران مراسم، بعد از سخنراني در حسينيه امام خميني‌(ره)، هنگام صرف شام در محضر مقام معظم رهبري به ايشان عرضه داشت: «برخي گله مي‌کنند که چرا حضرتعالي با اين کسالت جسمي، اين قدر براي مراسم وقت مي‌گذاريد و از اول تا آخر مجلس فاطميه و روضه را مي‌نشينيد.»
معظم‌له نيز در جواب فرموده‌اند: «آن‌ها نمي‌دانند؛ من رزق سال کشور را در شب‌هاي فاطميه مي‌گيرم.»
اين مساله نشان مي‌دهد که رهبر حکيم انقلاب اسلامي - اين فرزند برومند و سلاله پاک خاندان اهل بيت - براي اداره امور کشور عنايت ويژه‌اي به ساحت حضرت زهرا (س) دارند و در اين زمينه به مادر بزرگوارشان متوسل مي‌شوند.