صفحه فصل رويش

معرفي دو دستاورد مهم فناوري در ايران
نگاهي به «هدي»؛ جي پي اس ناشناخته ايراني

يافتن موقعيت و در واقع پاسخ به سؤال «در کجا هستيم؟» از گذشته‌هاي دور بسيار مهم بوده است. در حرکت روي خشکي و دريا، مسيريابي و ناوبري جزء مهمترين مهارت‌ها بوده است. استفاده از ستارگان براي مسيريابي در آن دوران صرف نظر از وابستگي به شرايط جوي، حداقل خطايي در حدود 1.5 کيلومتر داشته است اما نياز بشر به خصوص در کاربردهاي خاص باعث شد تا روش‌هاي جديدي توسعه يابند. در نتيجه امروزه در زمينه‌هاي نظامي و غيرنظامي سامانه‌هاي موقعيت‌يابي ساخته شده که سختي‌هاي بسياري را از دوش کاربران خود برداشته است.

از سال 1974 تلاش‌هاي اوليه براي ساخت سامانه موقعيت‌يابي جهاني(GPS) در ارتش آمريکا آغاز و سال 1993 به ظرفيت کامل رسيد. پس از آن، اين سامانه در اختيار هم پيمانان آمريکا و به مرور در اختيار کاربران غيرنظامي و ساير کشورها قرار گرفت.

به گزارش مشرق، امروزه بسياري از کشورها حتي کشورهاي در حال مقابله با آمريکا از اين سامانه استفاده مي‌کنند اما خود آن‌ها نيز براي عدم اتکا به اين کشور براي ايجاد سامانه‌هاي موقعيت يابي تلاش مي‌کنند. سامانه موقعيت‌يابي جهاني روسيه با نام گلوناس و نمونه اروپايي با نام گاليله از آن جمله است.

مشکل ديگر GPS به جز تعلق آن به يک کشور خاص؛ تأخير زماني و وجود خطا با مقادير مختلف با توجه به کيفيت خدمات ارائه شده است. در واقع با توجه به دسترسي به گيرنده‌هايي با سطح پيشرفته فناوري يا با سطح دسترسي به اطلاعات دقيق‌تر اين مشکلات کم‌تر است. از اين‌رو کشورهاي مختلف براي رفع اين مشکل دست به ساخت سامانه‌هاي پشتيباني جي‌پي‌اس بخصوص در زمينه افزايش دقت نموده‌اند. همچنين سامانه‌هاي موقعيت يابي محلي يا LPS نيز توسعه يافته‌اند تا در صورت قطع خدمات جي‌پي‌اس(يا نمونه‌هاي روسي و اروپايي آن) کار موقعيت يابي انجام شود.

در کشورمان ايران نيز براي کاهش خطاي سامانه جي‌پي‌اس، سامانه ملي «هدي» و براي داشتن يک سامانه موقعيت يابي بومي به گفته وزير محترم دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح، LPS در حال توسعه است.

سامانه ملي هدي در سه حوزه زميني، دريايي و هوايي فعاليت مي‌کند. در سال اولين مرحله از آن تحت عنوان سامانه ملي هدي در خشکي به بهره برداري رسيد. هدف از اجراي اين مرحله توليد تصحيحات آني براي کاربران GPS در سطح خشکي بوده بطوري که قادر به موقعيت يابي دقيق لحظه‌اي با دقت تضمين شده باشند.

ايستگاه‌هاي سامانه ملي هدي

از مهم‌ترين فعاليت‌هاي صورت گرفته در اين مرحله توسعه ايستگاه‌هاي دائمي به منظور جمع‌آوري و پايش اطلاعات ماهواره‌هايGPS، توسعه نرم‌افزار مدلسازي خطاهاي GPS و توليد اطلاعات لازم به منظور بهبود دقت و اعلام هشدار به کاربران و توسعه نرم افزار مديريت، کنترل و ارسال تصحيحات GPS به کاربران بوده است. در واقع هدي براي کاهش خطاي حدوداً 30 متري سامانه جي پي اس در ايران به حدود يک متر و به صورت بي‌درنگ(Realtime) آماده شده است.

در نتيجه ساخت سامانه هدي ضمن خدمات دهي به تعداد بسيار زيادي کاربر، دقت مکان‌يابي به صورت آني تا شعاع 30 کيلومتري ايستگاه، بالغ بر چند سانتيمتر و تا شعاع 150 کيلومتري آن در حد يک متر است. اين ميزان بسيار بالاي دقت، هم براي فعاليت‌هاي نظامي، امنيتي، پليسي و هم براي امور غيرنظامي مانند توسعه خطوط لوله، راه سازي، سد سازي، ايجاد نقشه‌هاي جغرافيايي دقيق کاملاً کافي بوده و براي افزايش ميزان پوشش در کشور نيز افزايش تعداد ايستگاه‌ها در دستور کار قرار دارد.

در حوزه دريايي نيز سامانه مشابهي با نام خليج فارس در حال توسعه است که از تعدادي ايستگاه‌هاي دائمي و احتمالاً تعدادي ايستگاه موقتي بهره خواهد برد. اين سامانه نيز براي کمک به پيشرفت سريعتر و بهتر در فعاليت‌هاي دريايي کشور از پروژه‌هاي نفت و گاز در دريا گرفته تا کمک به پهلو گرفتن دقيق کشتي‌ها در اسکله و البته کمک به مسير يابي شناورها و سلاح‌هاي دريايي کمک شاياني خواهد نمود.

ايستگاه‌هاي سامانه خليج فارس

برنامه آتي سامانه ملي هدي ارائه خدمات ناوبري دقيق در آسمان ايران با توجه به استانداردهاي بين‌المللي است که مورد استفاده تمامي هواپيماهاي کشور در تمامي مراحل پروازي اعم از برخاستن، پرواز و فرود خواهد بود که در شب و به خصوص در شرايط بد آب و هوايي بسيار مفيد است. به عبارت ديگر با اجرايي شدن اين مرحله از طرح، امکان ناوبري ايمن براي پروازها فراهم مي‌شود.

علاوه بر ناوبري هواپيماهاي سرنشين‌دار انواع پهپادها نيز از خدمات اين سامانه بهره‌مند خواهند شد و با استفاده از آن امکان تعيين مدار و تعيين موقعيت دقيق ماهواره‌هاي بومي که به فضا پرتاب مي‌شوند نيز ميسر خواهد شد. به کمک اين سامانه مباحث مدنظر پدافند غيرعامل براي مقابله با خطاهاي عمدي در سامانه جي‌پي‌اس نيز مرتفع خواهد شد.

اما در کنار اين سامانه، وجود توانايي موقعيت‌يابي بر پايه تجهيزات مستقل و بومي نيز براي شرايطي که هيچ يک از سامانه‌هاي موقعيت‌يابي جهاني قابل استفاده نباشد لازم است. با توجه به محدوديت‌هاي مالي و فني موجود در زمينه قرار دادن ماهواره‌هاي لازم براي ايجاد يک جي‌پي‌اس بومي، متخصصان کشور در حال ايجاد يک سامانه موقعيت يابي محلي(LPS) هستند.

اين سامانه ضمن رفع نياز کشور در داخل و خارج از مرزها در فواصل نزديک، برخي مشکلات جي‌پي‌اس نظير عدم پوشش مناسب در فضاهاي بسته را نيز نخواهد داشت. همچنين از نظر بالا بودن دقت و نداشتن تأخير زماني محسوس نيز مطابق نيازهاي کشور خواهد بود. سامانه ال‌پي‌اس از فناوري‌هاي نزديک به سامانه هدي برخوردار است و بر پايه استفاده از آنتن‌هاي زميني عمل مي‌کند. با استفاده از آن مکان‌يابي اشياء ثابت و متحرک مرتبط با سامانه با دقت بسيار بالا و به صورت آني ممکن است.

ال‌پي‌اس به‌عنوان يک سامانه ناوبري، اطلاعات موقعيتي را در هر شرايط آب و هوايي و در تمام نقاط محدوده تحت پوشش خود که در فضاي تحت ديد سه يا تعداد بيش‌تري ايستگاه باشد فراهم مي‌کند. نوع خاص اين سامانه به صورت بي‌درنگ(Realtime) اطلاعات موقعيتي اشياء يا افراد را ردگيري مي‌نمايد. در اين سامانه بر خلاف جي‌پي‌اس اتکايي به ماهواره‌ها وجود نداشته و ايستگاه‌هاي زميني که داراي سامانه‌هاي لازم از جمله براي جهت‌يابي، محاسبه موقعيت و ارتباط امنِ بي‌سيم هستند نقش اصلي را بر عهده دارند. امروزه در کشورهاي مختلفي از اين سامانه به‌عنوان مکمل جي‌پي‌اس يا جايگزين در نقاطي که پوشش مناسبي از سوي آن وجود ندارد استفاده مي‌شود.

ال‌پي‌اس مي‌تواند همانند جي‌پي‌اس در هواپيما، بالگرد، کشتي و قايق، زيردريايي و خودروها به خصوص در انواع بدون سرنشين آن و همچنين در موشک‌هاي دورايستاي کشور به کار آيد.

هر چند ال‌پي‌اس محدوديت‌هاي خاص خود را دارد اما براي رفع نياز فوري کشور به سامانه‌هاي دقيق مکان‌يابي در داخل و اطراف کشور بسيار لازم به نظر مي‌رسد به خصوص در دريا که شايد بهترين محيط براي عملکرد چنين سامانه باشد. با بهره گيري از آن در صورت قطع امکان استفاده از جي‌پي‌اس و يا لزوم اختلال آن در منطقه‌اي از سوي کشورمان اين سامانه به حفظ قابليت عملکرد تجهيزات مختلف کشور کمک مي‌کند.

امير پوردستان اعلام کرد:
معرفي چند دستاورد جديد دفاعي ارتش

امير احمدرضا پوردستان فرمانده نيروي زميني ارتش در نشستي خبري گفت: اولين يگان‌هايي که براي دفاع از انقلاب صف‌آرايي کردند يگان‌هاي ارتش بودند.

وي افزود: در اوايل انقلاب دشمن براي خلع سلاح نظام، شعار انحلال ارتش را سر مي‌داد و برخي مسؤولين درجه 3 و 4 ما هم باورشان شده بود که نيازي به ارتش نداريم ولي امام(ره) با پيام خود از ارتش حمايت کردند.

پوردستان با بيان اين‌که مقام معظم رهبري در آن زمان در تصميم تاريخي حضرت امام(ره) نقش بسزايي داشتند، گفت: ارتش هم اکنون پا در رکاب ولايت و آماده دفاع از جمهوري اسلامي ايران است.

برگزاري رزمايش تخصصي هوابرد و هوانيروز در سال جاري

فرمانده نيروي زميني ارتش با اشاره به برگزاري رزمايش‌هاي مختلف در اين نيرو اظهار داشت: رزمايش قلقلکي است که ما به يگان مي‌دهيم و آن را آماده مي‌کنيم و حتما اصرار مي‌کنيم رزمايش در محيط واقعي انجام شود. هيچ رزمايشي در نيروي زميني ارتش با گلوله‌هاي مشقي انجام نمي‌شود بلکه تماما مهمات عملياتي استفاده مي‌شود تا سرباز بوي باروت را زير بيني خود حس کند.

وي ادامه داد: در سال جاري 8 رزمايش را در حوزه‌هاي مختلف خواهيم داشت. يکي رزمايش تخصصي هوابرد و ديگري رزمايش تخصصي هوانيروز براي اولين بار پس از انقلاب انجام مي‌شود.

پوردستان تاکيد کرد: همچنين براي اولين بار پس از انقلاب، رزمايش مشترک نيروي زميني ارتش و سپاه در رده لشکر انجام خواهد شد.

رونمايي از «تونل عمودي باد» براي اولين بار در کشور

وي در بخش ديگري از سخنانش خاطر نشان کرد: با توجه به اين‌که در سال توليد ملي هستيم، در لبيک به تدبير حضرت آقا از «تونل عمودي باد» رونمايي مي‌شود. اين تونل پروژه‌اي است که در کشور ما بي‌سابقه و منحصر به فرد است و حتي کشورهاي عربي منطقه هم تاکنون چنين چيزي نساخته‌اند.

پوردستان افزود: اين پروژه به دست متخصصان نيروي زميني ساخته شده است و شبيه‌ساز چتر بازي سقوط آزاد است که تا خرداد ماه افتتاح مي‌شود.

رونمايي از سيستم کنترل آتش تانک ذوالفقار

فرمانده نيروي زميني ارتش در خصوص ديگر دستاوردهاي اين نيرو تاکيد کرد: سيستم کنترل آتش تانک ذوالفقار نيز آماده و رونمايي شده است و مسافت‌ياب‌هاي ليزري اين تانک نيز بر روي آن نصب شده است و تانک ذوالفقار مي‌تواند الان به تانک‌هاي پيشرفته جهان تنه بزند.

وي ساخت انواع اخلالگرها در کليه باندهاي فرکانسي، اتوماسيون سلاح‌ها، توليد انواع چترهاي پرش، توليد انواع لوله جوفي، ساخت پهپادها و غيره را از دستاوردهاي اين نيرو دانست و گفت: تمامي تانک‌ها، SPG‌ها و RPGهاي نيروي زميني ارتش لوله جوفي دارند.

تحويل سلاح اخگر به يگان‌هاي نيروي زميني ارتش

پوردستان ادامه داد: سلاح اخگر که يک سلاح کاليبر 7.62 و 6 لول است براي اولين بار در کشور توسط سازمان جهاد خودکفايي توليد شده و به يگان‌ها تحويل داده شده است. اين سلاح قدرت نواخت 4 هزار و 500 گلوله در دقيقه را دارد.

وي تاکيد کرد: همچنين سلاح 3 لول کاليبر 50 نيز امسال توليدش تمام خواهد شد و در اختيار نيروها قرار خواهد گرفت.

فرمانده نيروي زميني ارتش در خصوص وضعيت مرزهاي کشور اظهار داشت: امروز مرزهاي ما ديگر حالت نظامي ندارند، يعني ما تهديد نظامي در آن‌ها نداريم و وضعيت انتظامي است. گروهک پژاک و جند‌الشيطان تهديدي نظامي براي ما نيستند و تنها شيطنت مي‌کنند.

وي در خصوص مقابله با گروهک پژاک و نقش نيروي زميني ارتش، گفت: مسؤوليت مرزها در قانون بر عهده نيروي زميني ارتش است ولي در ماموريت اخير سپاه هم در کنار ارتش بود. امنيت قسمتي از مرزها به عهده نيروي زميني ارتش، قسمتي دست ناجا و قسمتي نيز دست سپاه است که منطقه شمال‌غرب مسؤوليتش با سپاه است و در مقابله با گروهک پژاک پشتيباني‌اش با نزاجا بود.

فرمانده نيروي زميني ارتش با اشاره به اقدامات اين نيرو در حوزه پدافند غيرعامل اظهار داشت: نزاجا ارتباط نزديکي با سازمان پدافند غيرعامل دارد و ما نمايندگاني در آن سازمان داريم و توجه بسيار عميقي شده که در شرايط غيرنظامي بتوانيم تجهيزات و نفرات خود را حفظ کنيم.

تشکيل گردان عمليات سايبري در نيروي زميني ارتش

پوردستان با اشاره به فعاليت‌هاي اين نيرو در حوزه سايبر گفت: فعاليت‌هاي خوبي در سازمان فناوري ارتش انجام شده و با توجه به طرح جامع نزاجا گروه عمليات رواني تشکيل خواهد شد که يک گردان از اين نيرو، گردان عمليات سايبري است.

وي در بخش ديگري از سخنانش به حضور نيروهاي فرامنطقه‌اي در اطراف کشورمان اشاره و تصريح کرد: ما در اطراف برخي مرزهايمان حضور نيروهاي فرامنطقه‌اي را مي‌بينيم که شايد يکي از برنامه‌هايشان تعدي و تجاوز به ايران بود ولي آمادگي نيروهاي مسلح ايران اين اجازه را به آن‌ها نداد و ما هميشه مثل شب عمليات آماده هستيم.

پوردستان افزود: امروز قابليت‌هاي دفاعي نزاجا براي دفاع از مرزهاي کشور در آرماني‌ترين وضع خود قرار دارد.

مستقل شدن 12 تيپ در سال جاري در غالب طرح جامع ساختاري نزاجا

فرمانده نيروي زميني ارتش ادامه داد: با توجه به تغيير ساختار تهديدات، ساختار قبلي نيروي زميني چندان کارايي نداشت به همين منظور طرح جامع ساختاري نيروي زميني پس از چند هزار ساعت تحقيق، تهيه و به تصويب سلسله مراتب و پس از آن فرمانده کل قوا رسيد و سال گذشته مورد اجرا گذاشته شد.

وي تاکيد کرد: آمايش سرزميني، چابک‌سازي و چالاک‌سازي يگان‌ها و خود‌کافي‌بودن قرارگاه‌ها از جمله ويژگي‌هاي اين طرح است و در سال گذشته در اين راستا 19 تيپ ما مستقل شدند که در سال جاري 12 تيپ باقيمانده هم مستقل خواهند شد.

پاکسازي بيش از يک ميليون هکتار از مناطق آلوده به مين و مواد منفجره توسط نزاجا

پوردستان در خصوص اقدامات نزاجا در حوزه پاکسازي مناطق آلوده به مين گفت: بعد از جنگ تحميلي ماموريت پاکسازي مناطق آلوده به نيروي زميني محول شد و قرارگاه پاکسازي نيروي زميني تشکيل شد.

وي افزود: امروز بيش از يک ميليون هکتار از مناطق آلوده به مين و مواد منفجره توسط نيروي زميني ارتش پاکسازي شده که در اين راه 170 شهيد تقديم کرده‌ايم و کار پاکسازي کماکان ادامه دارد.

فرمانده نيروي زميني ارتش در پاسخ به سؤالي مبني بر دليل افزايش سه ماهه خدمت سربازي گفت: اگر نظر من باشد سربازي بايد 48 ماه باشد البته اين در اختيار ستاد کل نيروهاي مسلح و سياست‌هاي آن است اما به نظر من خدمت سربازي در جمهوري اسلامي بر اساس ميزان زاد و ولد در کشور تعيين مي‌شود.

ارتش اسرائيل يک ارتش تحقير شده است

پوردستان در خصوص تهديدات اخير آمريکا و رژيم صهيونيستي عليه ايران گفت: اين تهديدات عمدتا از سوي رژيم صهيونيستي مطرح شده و ما احساس مي‌کنيم ارتش اسرائيل يک ارتش تحقير شده است که در جنگ 33 روزه و 22 روزه شکست خورده است و سبب شده اعتماد به نفسش را از دست بدهد.

وي افزود: اگر سران رژيم صهيونيستي داعيه حمله به ايران را دارند، يک بحث فرافکني مشکلات داخلي خود است و ديگري اين است که مي‌خواهند به ارتش خود روحيه دهند که اين نگاه سياسيون است. اما نگاه ما نظاميان اين است که خطر را نزديک مي‌دانيم و خود را براي مقابله با تهديدات آماده مي‌کنيم.

فرمانده نيروي زميني ارتش با بيان اين‌که ما همه تحرکات منطقه‌اي و فرامنطقه‌اي را رصد مي‌کنيم، گفت: آمريکايي‌ها نيز امروز شرايط خوبي ندارند و در عراق و افغانستان تلفات زيادي دادند و در خود آمريکا مشکلات اقتصادي و اجتماعي دارند.

وي در بخش ديگري از سخنانش با بيان اين‌که ما با چهره تازه‌اي از جنگ‌ها روبه‌رو هستيم، گفت: جنگ‌هاي آينده، دورايستا، دانش‌بنيان و خلاقانه است و با توجه به اين ويژگي‌ها خود را آماده کرده‌ايم. در تهديدات جديد استفاده از موشک‌ها مطرح شده است اما در همان دکترين زماني طرف مي‌تواند موفق شود که پاي سربازش روي زمين باشد که در اين خصوص تمام يگان‌هاي ارتش ما آماده حضور در اين عرصه هستند.

پوردستان در بخشي ديگري از سخنانش به طرح سپر دفاعي موشکي آمريکا اشاره کرد و گفت: آمريکا براي تسلط نظامي و امنيتي در جهان بايد طرح «ضربه سريع جهاني» را تا سال 2020 اجرايي کند. اين طرح برخلاف گفته خودشان طرحي آفندي است.

وي ادامه داد: آمريکا طي اين طرح جهان را يک ميدان نبرد مي‌داند که بتواند طي 60 دقيقه به هر نقطه‌اي از جهان که بخواهد شليک کند. اين نسخه زميني جنگ ستارگان است که آن‌ها به دنبال اجراي آن هستند و البته با ممانعت‌هايي که صورت مي‌گيرد اين طرح به سرانجام نخواهد رسيد.

طلسم يكسان انگاري توسعه غربي و پيشرفت اسلامي را بايد شكست (بخش سوم)

اشاره: درشماره گذشته بخش دوم گفت‌وگوي حجت‌الاسلام کشوري با کيهان فرهنگي در زمينه معرفي اولين نقشه راه‌هاي توليد الگوي پيشرفت اسلامي درج شد. بخش سوم اين گفت‌وگو را در ادامه ملاحظه مي‌کنيد.

شما در صحبت‌هايتان پيوسته از الگوي پيشرفت اسلامي‌ نام مي‌بريد. قبل از ادامه سخن بفرماييد الگوي شما چقدر مسايل بومي را مد نظر دارد؟

به نظر من مسأله ايرانيت تأثير مبنايي روي الگوي پيشرفت اسلامي ندارد و علت استعمال اصطلاح «ايراني» در الگوي پيشرفت اسلامي‌ـ ايراني که در ادبيات انقلاب توسط امام خامنه‌اي مطرح شده، اين است که بالاخره ايرانيان در نشر و گسترش اسلام توفيق بيش‌تري داشته‌اند و اعراب توفيق نداشتند؛ با اين كه پيامبر در عربستان مبعوث شدند. اما اعراب با امامان ما مخالفت كردند و آن‌ها را شهيد كردند، خود پيغمبر را اذيت كردند؛ لذا خداي متعال توفيق نصرت و ياري دين خدا را از اعراب گرفت و به قوم ايراني منتقل كرد، نه اين كه ايرانيت در ساخت الگو يا در هر مسأله ديگري تاثير مبنايي داشته باشد. البته امام خامنه‌اي به صراحت فرموده‌اند و من تعجب مي‌کنم چرا بعضي به اين صراحت، اگر مي‌خواهند آن را منتسب به ادبيات انقلاب کنند کم توجهي مي‌كنند، چون ايشان فرمودند ايراني‌ها پيشتاز و توليد کننده‌اش هستند‌.

به تعبير شهيد مطهري اسلام براي ايران و ايراني در حكم غذاي مطبوعي بود كه به حلق گرسنه‌اي فرو رود. طبيعت ايراني اين خوراك را جذب كرده از آن نيرو و حيات گرفت و نيرو و حيات خود را صرف خدمت به آن كرد.(خدمات متقابل اسلام و ايران، ص 577)

چون شما مي‌گوييد اين طرح الگوي فراگيري در ساخت تمدن اسلامي است اين مورد مطرح شد. تمدن كشورها ممكن است در خيلي موارد اشتراكاتي داشته باشد كه در مورد مسلمانان چنين است، ولي هر كشوري ممكن است اقتضائات خاص خودش را هم داشته باشد.

بله. اگر بوم را به معني شرايط عيني جغرافيايي بگيريد يا فرهنگي يا... براي همين هم متعمداً گفتم پاسخ تفصيلي را يك وقت ديگر مي‌دهم، چون مي‌خواهم به اسم بوم دامنه‌اش آن قدر وسيع نشود كه به مبنا برسد و مثلا يكي بگويد مي‌خواهيم توسعه را بومي‌سازي كنيم و الي آخر. براي همين متعمدا مي‌گويم الگوي پيشرفت اسلامي. ولي ايراني بودن آن هم در ادبيات انقلاب است، چون ايراني‌ها دارند اين كار را مي‌كنند و بحمدالله بايد اين توفيق را شكرگزار باشيم. من مسأله اصلي را در كلمه «ايراني» توفيق ايراني‌ها در ساختن اين الگو مي‌دانم؛ راجع به مسأله بوم هم اگر فرصت شد وقتي وارد بحث خود الگو مي‌شويم آن سطحش را هم معنا مي‌كنيم، ولي اگر توجه كرده باشيد اصل بحث ما اين است كه مي‌خواهيم گامي در مسير درك الگوي پيشرفت اسلامي برداشته شود.

شيوه‌هاي آموزشي و ترويجي را در مسير درك الگو نامناسب و ناكارا معرفي كرديد. شيوه مطلوب شما چيست؟

روش ما متخذ از جامعه‌شناسي اسلامي است. اين روش را هم نمي‌خواهم الان توضيح بدهم ولي در يك جمله مي‌توان گفت كه اگر شما بخواهيد راجع به يك موضوع تحول ايجاد كنيد جامعه‌شناسي اسلامي چگونگي ايجاد تحول را براي شما تئوريزه مي‌كند‌ـ كه در يك فرصت ديگري راجع به اين روش بايد توضيح بدهم‌ـ ولي الان فرض بگيريم ما آن روش را به كار گرفتيم. حالا من خروجي‌اش را به شما نشان مي‌دهم. ببينيد! اصلا آموزش نيست ترويج هم نيست و اتفاقا يك قدم درك ما را به مسأله الگوي پيشرفت اسلامي هم نزديك مي‌كند.

اگر كسي درك از جامعه‌شناسي اسلامي داشت و خواست برود به سمت تحول، سه اصل را به طور اجمالي بايد رعايت كند؛ از توضيح تفصيلي مي‌گذرم، اولين اصل اين است كه با گروه هدف و مخاطبتان از جايي شروع كنيد كه مورد انكارش نباشد. انكار به چه معنا؟ يعني موضوعي را ورودي و مدخل بحثتان قرار دهيد، كه ضرورت و اولويتش مورد انكار نباشد.

به عنوان مثال اگر بخواهيم با استفاده از روش جامعه شناسي اسلامي با قوه قضاييه و كادر محترم اين نهاد در مورد مسأله الگوي پيشرفت اسلامي تفاهم كنيم، بحثمان را از موضوع پيشگيري از جرم شروع مي‌كنيم. پيشگيري از جرم يكي از موضوعات انتقال نظام به مرحله الگوي پيشرفت اسلامي است. الان آن وصف اولي كه ما از روش جامعه‌شناسي اسلامي استخراج كرديم مد نظر است.

ادامه دارد

توسط پژوهشگران دانشگاه صنعتي اميرکبير انجام شد:
استفاده از امواج التراسونيک براي خنک کاري سطوح گرم

به گزارش خبرگزاري فارس، بهناز تاجيک دانش‌آموخته مهندسي مکانيک دانشگاه صنعتي اميرکبير موفق به يافتن روشي جديد براي خنک‌کاري بسيار سريع سطوح گرم شد به گونه‌اي که علاوه بر مصرف بسيار کم انرژي، تغييري مانند اضافه کردن پره يا لوله‌کشي و غيره براي سطح گرم لازم نباشد.

وي در بيان جزئيات اين پژوهش گفت: استفاده از اين روش انتقال حرارت و خنک‌کاري به ازاي مصرف انرژي بسيار کم تا 5 برابر افزايش مي‌يابد و اين در حالي است که هيچ گونه تغييري در سطح گرم ايجاد نشده و در سامانه از لوله‌کشي و پمپ نيز استفاده نمي‌شود.

وي افزود: همچنين در اين روش علاوه بر خنک‌کاري بسيار سريع در عرض چند ثانيه، انرژي مورد نياز، از مصرف انرژي کوچک‌ترين پمپ‌هاي موجود در بازار نيز کم‌تر است.

تاجيک با اشاره به اين که اين روش در بسياري از صنايع، که در پروسه توليد و کار نياز به خنک‌کاري بسيار سريع داشته باشند مي‌تواند کاربرد داشته باشد؛ ادامه داد: به‌عنوان مثال در مبدل‌هاي حرارتي، رآکتورها و غيره که بحث خنک‌کاري و بالا بردن راندمان و کيفيت آن اهميت ويژه‌اي دارد مي‌توان از اين روش استفاده کرد.

پژوهشگر دانشگاه صنعتي اميرکبير با بيان اين که با روش ابداعي در اين پروژه ديگر نيازي به لوله‌کشي و تغيير شکل سطوح داغ به منظور خنک‌کاري آن‌ها وجود ندارد؛ گفت: همچنين در اين تحقيق روشي کم‌هزينه و بسيار کار‌آمد‌تر براي خنک‌کاري بسيار سريع در حد چند ثانيه در مقايسه با روش‌هاي پيشين که عمل خنک‌کاري زمان‌بر بود؛ پيشنهاد شده است.

پايان طراحي و ساخت ماهواره ظفر

دکتر حسين بلندي، مدير مرکز تحقيقات فضايي دانشگاه علم و صنعت با اشاره به پايان يافتن طراحي و ساخت ماهواره ظفر گفت: بخش طراحي و ساخت ماهواره ظفر در دانشگاه علم و صنعت به پايان رسيده است و براي پرتاب آن نياز است تا فازهاي ديگري را اجرايي کنيم.

به گزارش خبرنگار مهر، پس از ماهواره «نويد»، ماهواره «ظفر» به‌عنوان دومين پروژه فضايي در دستور کار دانشگاه علم و صنعت قرار گرفت. نمونه مهندسي ماهواره ملي «ظفر» توسط دانشگاه علم و صنعت و به سفارش سازمان فضايي ايران طراحي و ساخته شده که با استفاده از فناوري‌هاي پيشرفته‌تر نسبت به ماهواره نويد، قابليت عکس‌برداري رنگي با قدرت تفکيک بهتر از 80 متر را دارد.

بر اساس گفته محققان مقايسه اين دو ماهواره نشان مي‌دهد که فناوري دوربين‌ها در ماهواره ظفر ارتقاي 5 برابري يافته است. دو برابر شدن دقت کنترل و افزايش بيش از 15 برابري نرخ ارسال داده‌هاي تصويري از ديگر مزاياي ماهواره ظفر است.

وزن ماهواره ظفر 90 کيلوگرم است که به منظور استقرار در مدار دايره با ارتفاع 500 کيلومتر و زاويه انحراف مداري 55 درجه طراحي شده است.

جزئيات ماهواره ظفر

بلندي، با اشاره به جزئيات ماهواره ظفر، افزود: اين ماهواره مجهز به دوربين‌هاي رنگي است و قادر به تصوير برداري از سطح زمين است.

وي با تاکيد بر اين‌که ماهواره ظفر پيشرفته‌تر از ماهواره نويد است، افزود: ماهواره ظفر حداقل 300 درصد نسبت به ماهواره نويد در وضعيت بهتري قرار دارد و داراي سيستم کنترل پيشرفته‌تري نيز است.

وي با تاکيد بر وضوح بالاي تصاوير «ظفر»، اظهار داشت: اين امر سبب شده است تا اين ماهواره تصاوير بسيار کاربردي‌تري را در اختيار ما قرار دهد.

بلندي درباره زمان پرتاب ماهواره ظفر خاطر نشان کرد: بخش ماهواره‌اي ظفر آماده شده است ولي براي پرتاب آن نياز به اجراي چندين فاز ديگر داريم که هم اکنون در حال انجام است.

يک آسمان پر از ستاره (بخش نهم و پاياني)

 اكبر مظفري

برج ميلاد

شهرداري تهران در سال 1370 طرح احداث برج ميلاد را آغاز كرد و پس از دو سال مطالعه اوليه، كار طراحي آن را در سال 1376 به پايان برد. هم‌زمان پس از اتمام طراحي، عمليات اجرايي ساخت برج در سال 1376 آغاز شد و به مناسبت يکصدمين سال تولد امام خميني(ره) نام آن ميلاد گذاشته شد. فاز اول برج ميلاد پس از 11 سال در تاريخ 1387/07/11 افتتاح شد. برج ميلاد تلفيقي از معماري اسلامي – ايراني با فناوري نوين است كه از پنج قسمت اصلي شامل‌: شالوده، ساختمان پاي برج، بدنه اصلي برج، سازه راس و دكل تشكيل شده است. وزن برج ميلاد 161000 تن و زيربناي آن 5/5 برابر يک زمين فوتبال است. ساختمان راس اين برج با 12 طبقه بزرگترين ساختمان راس برج‌هاي مخابراتي جهان است. برج ميلاد با 435 متر ارتفاع پس از برج سي ان تورنتو كانادا با 3/553 متر ارتفاع، برج مسكو با 3/533 متر ارتفاع و برج شانك‌هاي چين با 500 متر ارتفاع در مكان چهارم برج‌هاي مخابراتي جهان قرار دارد. اين مجموعه تحت عنوان مرکز ارتباطات بين‌المللي تهران شامل برج ميلاد،‌ مرکز همايش‌هاي بين‌المللي، هتل پنج ستاره و مرکز تجارت جهاني است. طراحي و ساخت اين سازه‌ عظيم تماما توسط مهندسان ايراني صورت گرفته است.

ايران 140

در اوايل سال 1370 براي شکستن تحريم صنعت هوايي کشور، انتقال فناوري ساخت هواپيما، تعليم نيروي متخصص، تقويت ناوگان حمل و نقل هوايي و ايجاد اشتغال، موضوع توسعه فناوري و ساخت بومي هواپيماي مسافربري در دستور کار دولت قرار گرفت و در سال 1374 با تائيد مقام معظم رهبري قرارداد ساخت هواپيماي آنتونف 140 با مشارکت اکراين امضا و در سال 1375 کارهاي اجرايي آن در شرکت صنايع هواپيماسازي ايران (هسا) در اصفهان آغاز شد. اولين هواپيماي آنتونوف 140 با نام ايران 140 با مشارکت بيش از 1000مهندس ايراني و همکاري مهندسان اکرايني با کسب استانداردهاي جهاني و بومي‌سازي حداقلي در بهمن سال 1380 از هسا به پرواز درآمد و با ساخت دهمين فروند از اين هواپيما و انطباق آن با تکنولوژي‌هاي مصوب بين‌المللي، درصد بومي‌سازي افزايش يافت.

ايران 140 داراي دو موتور جت ملخي توربوپراپ هر يک با قدرت 2500 اسب بخار بوده و با هزينه نگهداري ارزان، مصرف پايين سوخت و عمرخدمتي 50000 ساعت (عمر تقريبي 25 سال) قابليت کاربرد به صورت مسافري، آمبولانسي، عکسبرداري، کاوش‌هاي جغرافيايي و ترابري را دارد. حداکثر سرعت اين هواپيما 575 کيلومتر بر ساعت و تعداد حمل مسافر آن 52 نفر مي‌باشد. توليد هواپيما به علوم، تخصص و فن‌آوري‌هاي متعدد و بالايي نياز دارد که هر کشوري قادر به احصاي آن نيست. مونتاژ و بومي‌سازي پلکاني هواپيماي ايران 140، راه را براي دستيابي کامل به دانش فني و تکنولوژي ساخت هواپيماي مسافربري در آينده هموار مي‌کند.

 روزنه

حكومت ايران حكومتي مردمي است

يكى از بزرگ‌ترين نقاط قوّت ملت ايران، همين انقلابى است كه شكل گرفت و به پيروزى رسيد. يك نقطه قوّت بزرگ ملت ايران اين است كه حكومتى مردمى دارد. دستگاه، مردمى است؛ رئيس جمهور، مردمى است؛ نمايندگان، مردمى و از متن ملتند و سلطان و پادشاه نيستند كه تحكم بر مردم را حقّ خودشان بدانند و آن‌ها را نوكران خود به حساب آورند. عمّال حكومت ستمشاهى اين‏گونه بودند. مردك بى‏سوادِ بى‏شخصيتِ بى‏ارزش، به صرف اين‏كه پدرش فردى قُلدر همچون خود وى بود، صاحب اختيار مردم شده بود. مردم هم اگر در مقابلش به خاك مى‏افتادند، حقّشان بود؛ بايد مى‏افتادند! او هم حقِّ خود مى‏دانست كه هر چه را مى‏خواهد بر مردم تحميل كند. آن چه حكومتى بود! آن چه ننگى براى يك ملت بود! امروز به فضل پروردگار، كسانى كه در اين كشور در رأس قدرت و حكومتند، براى خود و منسوبين خود، هيچ ادّعايى ندارند و هيچ چيز نمى‏خواهند. امام، با آن عظمت، خودش را خدمتگزار مردم مى‏دانست و به آن افتخار مى‏كرد. مسؤولين نيز افتخارشان اين است كه خدمتگزار مردم باشند. صريحاً هم مى‏گويند: ما خدمتگزار مردميم و براى خدمتكارى مردم آمده‏ايم. چند صباح هستند و چند صباح هم نيستند. اين، ارزش بسيار بزرگى است.
بيانات مقام معظم رهبري

 ديدگاه

ايران پرچمدار مبارزه با جنگ نرم است

حسن سامب سردبير روزنامه «lomatin» سنگال گفت: خيلي از كشورهاي مسلمان با وجود ثروت‌هايشان نتوانسته‌اند خواست جهان را در مبارزه با جنگ نرم برآورده كنند ولي ايران پرچمدار مبارزه با جنگ نرم غرب عليه جهان اسلام است. بايد به فرزندان خود بياموزيم كه اكنون دنيا چه مي‌كند و آينده بشريت بايد به چه طرفي برود و آن‌ها را آگاه كنيم كه اسلام مي‌تواند راهي براي برون‌رفت جهان از مشكلات باشد. ايران يكي از كشورهايي است كه اكنون مي‌تواند اين كار را انجام دهد. با توجه به اين‌كه كويت، قطر و عربستان ثروت‌هاي زيادي دارند نتوانسته‌اند اين خواست را برآورده كنند و ايران پرچمدار مبارزه با جنگ نرم است.